reklama

Škandál v predvolebnom týždni

Okrem známych politických káuz na Slovensku aktuálne rezonujú tri závažné témy. Prvá sa týka privatizácie spoločnosti Paroplynový cyklus v roku 2004. Minister vnútra Daniel Lipšic privatizáciu spochybnil s tým, že pri jeho predaji mala byť štátu spôsobená škoda vo výške 500 mil. eur. Privatizácia sa uskutočnila počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Pre úplnosť treba uviesť, že pán Lipšic bol v tom čase členom exekutívy. Jeho materský politický subjekt, Kresťanskodemokratické hnutie, bolo plnohodnotnou súčasťou vtedajšej vládnej koalície. Dzurindov kabinet neopustilo pre podozrenia ohľadne privatizácie, ale až na sklonku volebného obdobia. A to z dôvodu, že sa KDH nepodarilo presadiť jeho agendu v jednej z kultúrno-etických otázok. Privatizáciu v tomto období kritizovala výhradne opozícia. Predovšetkým ĽS – HZDS, ktorá bola v danom období silným opozičným subjektom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Týždeň pred voľbami rezonujú aj problémy s informačným systémom na Finančnej správe. Tie komplikujú život daňovníkom, radovým zamestnancom Finančnej správy a môžu sa negatívne prejaviť aj pri výbere daní. Štát tak zlyhávaj v jednej z kľúčových oblastí. Ohrozené sú tak príjmy štátu, čo je (osobitne v časoch krízy) zlou správou pre verejné financie. Táto situácia je dôsledkom manažérskych zlyhaní na najvyššej úrovni a jednoznačne by z toho mala byť vyvodená politická zodpovednosť.

Tretia téma je rovnako mimoriadne vážna. SPP zvolal Valné zhromaždenie, ktoré sa malo zaoberať prevodom tranzitného plynovodu z materského SPP na dcérsku spoločnosť Eustream. Prevod tranzitnej rúry v hodnote asi dve miliardy eur sa nepodarilo uskutočniť, lebo Valné zhromaždenie nebolo uznášaniaschopné. Nezúčastnili sa na ňom zástupcovia štátu. Podľa kritikov celého procesu by sa tak zásadným spôsobom obmedzila kontrola štátu nad lukratívnym plynovodom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Situácia sa môže v blízkej budúcnosti zopakovať. Zahraniční vlastníci SPP môžu prísť s návrhom na zvolanie Valného zhromaždenia opäť. Preto občanom nemôže byť ľahostajné, kto ich bude zastupovať v zákonodarnom zbore a ktoré strany zostavia vládu. Tie budú totiž navrhovať aj zástupcov do dozorných orgánov firiem, v ktorým má štát svoj majetkový podiel.

Kauza Gorila jasne ukazuje, čo bolo zmyslom politickej zmeny po roku 1998. Odstránenie nepohodlnej vlády Vladimíra Mečiara, ktorá odmietala privatizáciu strategických podnikov, aby mohli nadnárodné korporácie ovládnuť (v spolupráci s kolaborujúcou politickou elitou) lukratívne energetické firmy.

Marián Klenko

Marián Klenko

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Marián Klenko (1978)sa zaoberá sociálnou politikou a sociálnou filozofiou. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu