Škandál v predvolebnom týždni

Autor: Marián Klenko | 9.3.2012 o 11:00 | Karma článku: 3,87 | Prečítané:  850x

Okrem známych politických káuz na Slovensku aktuálne rezonujú tri závažné témy. Prvá sa týka privatizácie spoločnosti Paroplynový cyklus v roku 2004. Minister vnútra Daniel Lipšic privatizáciu spochybnil s tým, že pri jeho predaji mala byť štátu spôsobená škoda vo výške 500 mil. eur. Privatizácia sa uskutočnila počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu.

Pre úplnosť treba uviesť, že pán Lipšic bol v tom čase členom exekutívy. Jeho materský politický subjekt, Kresťanskodemokratické hnutie, bolo plnohodnotnou súčasťou vtedajšej vládnej koalície. Dzurindov kabinet neopustilo pre podozrenia ohľadne privatizácie, ale až na sklonku volebného obdobia. A to z dôvodu, že sa KDH nepodarilo presadiť jeho agendu v jednej z kultúrno-etických otázok. Privatizáciu v tomto období kritizovala výhradne opozícia. Predovšetkým ĽS – HZDS, ktorá bola v danom období silným opozičným subjektom.

Týždeň pred voľbami rezonujú aj problémy s informačným systémom na Finančnej správe. Tie komplikujú život daňovníkom, radovým zamestnancom Finančnej správy a môžu sa negatívne prejaviť aj pri výbere daní. Štát tak zlyhávaj v jednej z kľúčových oblastí. Ohrozené sú tak príjmy štátu, čo je (osobitne v časoch krízy) zlou správou pre verejné financie. Táto situácia je dôsledkom manažérskych zlyhaní na najvyššej úrovni a jednoznačne by z toho mala byť vyvodená politická zodpovednosť.

Tretia téma je rovnako mimoriadne vážna. SPP zvolal Valné zhromaždenie, ktoré sa malo zaoberať prevodom tranzitného plynovodu z materského SPP na dcérsku spoločnosť Eustream. Prevod tranzitnej rúry v hodnote asi dve miliardy eur sa nepodarilo uskutočniť, lebo Valné zhromaždenie nebolo uznášaniaschopné. Nezúčastnili sa na ňom zástupcovia štátu. Podľa kritikov celého procesu by sa tak zásadným spôsobom obmedzila kontrola štátu nad lukratívnym plynovodom.

Situácia sa môže v blízkej budúcnosti zopakovať. Zahraniční vlastníci SPP môžu prísť s návrhom na zvolanie Valného zhromaždenia opäť. Preto občanom nemôže byť ľahostajné, kto ich bude zastupovať v zákonodarnom zbore a ktoré strany zostavia vládu. Tie budú totiž navrhovať aj zástupcov do dozorných orgánov firiem, v ktorým má štát svoj majetkový podiel.

Kauza Gorila jasne ukazuje, čo bolo zmyslom politickej zmeny po roku 1998. Odstránenie nepohodlnej vlády Vladimíra Mečiara, ktorá odmietala privatizáciu strategických podnikov, aby mohli nadnárodné korporácie ovládnuť (v spolupráci s kolaborujúcou politickou elitou) lukratívne energetické firmy.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?