O politických nomináciách, financovaní strán a volebnej kampani

Autor: Marián Klenko | 28.2.2012 o 7:03 | Karma článku: 3,41 | Prečítané:  494x

Politické strany s obľubou hovoria o tom, ako by mali byť významné pozície v štátnej správe obsadzované odborníkmi. Ak o tom vravia zástupcovia koaličných strán, spravidla tým myslia persóny, ktoré dosadili do funkcií. A chcú tak nepriamo povedať, že ich výmena nebude na prospech odbornosti vo verejnom sektore.  

Receptom na odbornosť má byť údajne register politicky obsadzovaných pozícií a tiež výberové konania, z ktorých by mal vzísť úspešný kandidát. Obe riešenia pritom nemenia zaužívané spôsoby vládnutia na Slovensku, ale legitimizujú politické rozhodnutia koaličných strán. Na dosadzovanie politických nominantov sa treba pozerať reálne.

Je prirodzené, že politická elita, ktorá nesie zodpovednosť za štát a má ambíciu presadiť svoj volebný program, musí mať aj podporu vlastných nominantov v štátnej správe. Bez nich by sotva dokázala efektívne vládnuť. Problémom nie sú politické nominácie vo svojej podstate, ale výber nesprávnych ľudí. Teda takých nominantov, ktorí nespĺňajú odborné kritériá.

Už dnes sa na mnohé pozície uskutočňujú výberové konania, o ktorých sa vopred vie, kto dostane dôveru. Načo je takéto divadlo dobré? Kvôli vytváraniu pocitu, že každý mal rovnakú šancu? Problémom číslo dva nie je to, že o istých nomináciách rozhodujú politici, ale to, že do ich rozhodovania vstupujú záujmové skupiny, ktorým sa môžu takýmto spôsobom zavďačiť.

V tomto prípade ide o prerastanie ekonomických záujmov do politickej sféry. V posledných mesiacoch sa píše o gorilách z rokov 2005 a 2006, no médiá akosi nevenujú pozornosť personálnej politike, napríklad, v rezorte zdravotníctva po júni 2010. Alebo máme veriť tomu, že spoločná pracovná skúsenosť viacerých nominantov (pre firmy istej spoločnosti) je len dielom náhody?

Politické nominácie patria k parlamentnej demokracii. Musí ísť však o odborníkov, ktorí majú dostatočné skúseností s riadením zverených politík a nemajú prepojenia na záujmové skupiny. Ich jediným predpokladom na výkon funkcie nemôže byť členstvo v politickej strane.

Preto je dôležité, aby bola zachovaná podpora politických subjektov zo strany štátu. Otváranie sa súkromným zdrojom je predpokladom ešte výraznejšieho prieniku súkromných záujmov do verejnej sféry. Ak je Gorila reálna, pravdepodobne bude len zrnkom pravdy.

Ak je potrebné vstúpiť do financovania politických strán, tak jasným obmedzením neprimeraných reklamných megakampaní, aby mal každý rovnakú šancu. Nie tak, ako dnes, keď má priestor na vyjadrenie svojich názorov iba ten, kto si ho vie zaplatiť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?