O volebnom cirkuse a pseudoreforme justície

Autor: Marián Klenko | 21.2.2012 o 7:04 | Karma článku: 4,72 | Prečítané:  705x

  Na marcových parlamentných voľbách sa zúčastňuje rekordný počet politických strán. O dôveru občanov sa uchádza 26 politických subjektov. Zároveň sa možnosti kandidovať do NR SR vzdalo najviac osôb v novodobej histórii. Najväčší počet uchádzačov o voličské hlasy opustilo kandidačnú listinu politickej strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Je to zatiaľ najvýraznejší prvok, s ktorým toto srandovné zoskupenie vstúpilo do volebnej kampane.  

Nateraz nie je zrejmé, či sa potvrdia doposiaľ publikované preferencie Matovičovej strany, alebo odchod členov OKS, KDS a viacerých nezávislých osobností ovplyvní aj volebný zisk tohto politického subjektu. Podľa agentúr by sa do NR SR vraj dostala aj politická strana 99 % - Občiansky hlas. Strana sa prezentuje sociálnou rétorikou. Jej podporovatelia však zjavne nemajú problémy, ktoré trápia väčšinu slovenskej populácie.

Voľby sú poznačené viacerými zvratmi. Jedným z prekvapení je aj prepad voličskej podpory SDKÚ – DS. O tom, či sa táto strana dostane do NR SR rozhodnú až občania vo voľbách. Faktom však je, že najviac dopláca na kauzu Gorila. Dnes sa jej obsah snaží prekryť dôrazom na takzvané reformy v oblasti justície. Napriek mobilizujúcemu víkendovému príhovoru predsedu tejto strany rezonuje skôr téma potencionálneho nástupcu (nástupkyne) Mikuláša Dzurindu.

V SDKÚ – DS sa tak výraznejšie začína prezentovať ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Treba povedať, že jej reformy neprispeli k riešeniu zásadného problému slovenskej justície. Tým nie je personálne obsadenie Súdnej rady, ale dĺžka súdnych konaní. Zatiaľ čo jej predchodcom, Štefanovi Harabinovi a Viere Petríkovej sa podarilo dĺžku súdnych konaní znižovať, súčasné vedenie rezortu sa tejto téme akosi vyhýba.

Ak sa niečo „novému symbolu“ SDKÚ – DS podarilo, tak je to politizácia justície. O výbere sudcov rozhoduje komisia, zložená predovšetkým zo zástupcov rezortu. Médiá tento fakt prehliadajú. Podobne ako prehliadali pozadie privatizačných rozhodnutí počas Dzurindových vlád. Výsledkom mlčania - v záujme „princípu menšieho zla“ - je kauza Gorila. Tá je podľa všetkého len vrcholom ľadovca.

Je najvyšší čas, aby sa odhalilo skutočné pozadie údajných reforiem v justícii. A povedala sa pravda aj o takzvanom boji s korupciou. Zverejňovanie zmlúv na internete k nej prispelo skoro tak výrazne ako angažovanosť nového vedenia MS SR v oblasti odstránia prieťahov v súdnych konaniach. Takže nijako. Doterajšia skúsenosť nás utvrdzuje v tom, že o boji proti korupcii najviac hovorili tí, ktorí prispievali k jej rozbujneniu v celom štáte.

Výsledkom je nezáujem, prípadne príklon ľudí k novým (neštandardným) stranám. Ich neočakávané preferencie sa tak môžu stať za istých okolností skutočnosťou, nie však vďaka vlastnej hodnotovej alebo programovej výbave. Za nárast popularity môžu ďakovať najmä zlyhaniam štandardných strán. Na neschopnosti pravice tak už neparazituje len strana Smer – SD, ktorá doposiaľ nepredstavila jej reálnu alternatívu, ale aj politické subjekty, ktoré vznikli krátko pred voľbami.

Predčasné voľby môžu mať za následok výmenu politických elít, nebudú však znamenať zmenu k lepšiemu. Trochu skomplikovali život záujmovým skupinám, ale tie sa s dôsledkami budúcich rozhodnutí politikov vysporiadajú určite lepšie, ako bežní ľudia na Slovensku. Tí spravidla nepatria k jednému percentu vyvolených (hráčov konského póla).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?