Financovanie politických strán nesprehľadní žiadna „výzva“

Autor: Marián Klenko | 17.2.2012 o 7:03 | Karma článku: 3,33 | Prečítané:  444x

Tri mimovládne organizácie (Transparency International Slovensko, Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť, Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO) oslovili politické strany na Slovensku, aby sa prihlásili k ich výzve a pristúpili k politickému záväzku na vytvorenie prehľadného a dôveryhodného systému financovania politických strán a hnutí, ako aj kontroly financovania straníckych aktivít a verejných funkcionárov.  

 K výzve troch mimovládnych organizácií sa prihlásili takmer všetky parlamentné strany. Akú vypovedaciu hodnotu však má ich verejní prísľub tri týždne pred voľbami? Najmä, ak predstavitelia väčšiny z nich sa objavili v spise známom pod názvom Gorila. Ak by bol obsah tohto spisu pravdivý, potom vyznieva ich formálne prihlásenie sa k vyššie spomínanej výzve len ako politické divadielko pre voliča. Bez úprimnej snahy o zmenu.

Výzva obsahuje sériu opatrení, ktoré podľa spomínaných organizácií (údajne) sprehľadnia financovanie politických strán. Jedným zo spomínaných návrhov je aj to, aby prišlo k vytvoreniu „mechanizmu na podporu získavania darov od väčšieho počtu právnických osôb alebo fyzických osôb, napríklad viazaním časti štátnych príspevkov na deklarované neštátne“. Celkovo výzva obsahuje sedem opatrení.

V prípade, ak by sa zaviedlo toto opatrenie do praxe, jasne by diskriminovalo menšie politické strany. Tie totiž nie sú tak zaujímavé pre súkromných donorov z radov „právnických a fyzických osôb“. Veľké parlamentné strany by sa ocitli vo výhode, keďže získané neštátne zdroje by na seba viazali príspevky zo strany štátu. V podstate by sa takýmito opatreniami konzervovala politická scéna a znižovali sa šance malých strán na prienik do veľkej politiky.

Nie všetky menšie, alebo novovzniknuté strany majú šťastie na takých štedrých donorov ako, napríklad, strana 99 % Občiansky hlas. Niekoľko mesiacov sa prezentuje prostredníctvom nákladnej reklamnej kampane, pričom nedisponuje príspevkami zo štátneho rozpočtu, lebo vznikla krátko pred voľbami. Ak vezmeme spomínané opatrenie (viazať štátne prostriedky na súkromné zdroje), takýmto stranám chce pomáhať Transparency a spol.?

Financovanie politických strán je len jeden okruh problémov. Takzvané nezávislé organizácie vo svojej výzve neuvádzajú ďalšie aspekty činnosti politických strán. Potrebné je zaoberať sa aj ich registráciou, štruktúrami a činnosťou. Nie je normálne, ak pravidelne niekoľko mesiacov pred voľbami vznikajú strany marketingového typu. Bez členov. Bez štruktúr. Bez reálnej práce pre občana.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?