Akú majú živnostníci alternatívu?

Autor: Marián Klenko | 24.1.2012 o 7:03 | Karma článku: 5,14 | Prečítané:  1226x

O niekoľko mesiacov sa predčasne skončí pôsobenie stredo-pravej vlády Ivety Radičovej. Mnohí si od jej kabinetu sľubovali, že prispeje k zlepšeniu podnikateľského prostredia. Namiesto skutočnej podpory podnikania sa sústredil na pochybnú daňovo-odvodovú reformu. S jej podobou boli najmenej spokojní živnostníci. Keby nepadla vlády, na experimenty ministerských úradníkov mohli doplatiť viacerí z nich.  

Napriek tomu, strany vládnej koalície sa teraz predbiehajú v tom, čo by chceli urobiť na podporu podnikania. Vzhľadom na ich správanie v posledných mesiacoch nemajú parlamentné politické subjekty morálne právo predstupovať pred občanov s prísľubom zmeny. Ukazuje sa, že nové strany v slovenskom parlamente zlyhali. Veľké politické subjekty si zase chcú čistiť priestor, aby mohli zostať pri svojich starých praktikách.

Živnostníci však majú alternatívu. Ľudová strana – Hnutie za demokratické Slovensko do svojho volebného programu zapracovala sériu opatrení na podporu živnostníkov. Strana je za zachovanie paušálnych výdavkov pri príjmoch z podnikania. Samostatne zárobkovo činné osoby by však v prípade záujmu mali dostať možnosť predplatenia daňovo-odvodových povinností formou licencií pre živnostníkov. Tie by sa mohli uplatňovať v prípade, ak by ich obrat nepresiahol 50 tis. eur.

Vo volebnom dokumente s názvom „Národný, kresťanský a sociálny program pre Slovensko“ deklaruje, že bude presadzovať maximálnu 20 dňovú splatnosť faktúr. Na neplnenie záväzkov zo strany veľkých firiem doplácajú ich subdodávatelia, ktorými sú neraz drobní živnostníci. Strana chce zo zákona zakázať používanie názvu skrachovanej firmy. Neraz sa stáva, že firma zostala dlžná značný objem zdrojov, skrachovala, no s drobnými úpravami v názve naďalej využíva známe meno.

Podľa ĽS – HZDS by Sociálna poisťovňa a zdravotné poisťovne mali mať povinnosť informovať platiteľa poistného o dlžnej sume aj prostredníctvom písomnej korešpondencie zaslanej dlžníkovi. Túto povinnosť by poisťovne realizovali najneskôr k 31.12. príslušného roka, pričom úroky z omeškania by nesmeli presiahnuť dlžnú sumu. V prípade zistenia nedostatkov zo strany podnikateľov je potrebné vytvoriť priestor pre nápravu a to uložením opatrení so záväzným termínom na odstránenie nedostatkov.

Živnostníci sú na jednej strane ohrození nepriaznivou ekonomickou situáciou, v dôsledku ktorej klesá kúpna sila obyvateľstva, na druhej strane sa k nim štát správa tak, akoby sa všetci chceli vyhýbať svojim daňovým a odvodovým povinnostiam. Ak má štát podozrenie, že určitý daňový subjekt obchádza zákony, potom musí zefektívniť kontrolnú činnosť, nie však neustále meniť pravidlá podnikania počas hry.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?