Gorila bez (ideologických) predsudkov

Autor: Marián Klenko | 20.1.2012 o 7:04 | Karma článku: 5,66 | Prečítané:  1228x

Do parlamentných volieb zostávajú necelé dva mesiace a v médiách rezonujú kompromitujúce informácie, ktoré majú opisovať údajné prepojenia politikov, politických strán a záujmových skupín. Bez ohľadu na to, či sa podarí dokázať finančné toky, ktoré Gorila opisuje, zverejnenie tohto dokumentu poukazuje na zraniteľnosť občianskej spoločnosti.

V súvislosti s Gorilou sa veľa hovorí o jednotlivých aktéroch, ktorí majú byť zapletení v netradičných „obchodných vzťahoch“. Z radov politikov aj podnikateľov. Menej sa však píše o inštitúciách, ktoré by mali pozerať politikom na prsty. Vystáva otázka, akú silu majú v trhovej ekonomike samotné médiá a či ochota odhaľovať pravdu nie je limitovaná záujmami ich majiteľov a inzerentov?

 

Bez peňazí veľkých korporácií by médiá neprežili. Ak sa pustia do kritiky určitého politika, alebo organizácie, nedá sa vylúčiť, že je za tým záujem konkurenčných skupín. Kritika zo strany médií je totiž pomerne selektívna. S odstupom času sa jasne ukazuje, čo bolo skutočným zmyslom zmeny v roku 1998. Odstránenie nepohodlného premiéra Vladimíra Mečiara, lebo odmietal privatizáciu strategických podnikov. Predaj energetických firiem, ktorý sa začal počas Dzurindových vlád, sa okamžite prejavil na raste cien energií. Ich noví vlastníci mali záujem na rýchlom návrate vložených investícií. Štát prišiel o podiel na zisku, v lepšom prípade sa oň musí deliť s novými vlastníkmi.

 

Bolo by zaujímavé vrátiť sa do obdobia, ktoré opisuje aj Gorila, a pozrieť sa na to, ako vtedajšie privatizačné praktiky monitoroval tretí sektor. Napríklad známa Aliancia Fair-play. Je príznačné, že v čase, keď na Slovensku rezonuje megakauza Gorila, táto tiež nezávislá organizácia „zabáva“ verejnosť svojimi trápno-smiešnymi zvukovými nahrávkami zo zasadnutia Súdnej rady.

 

To, či sa peňažné toky opisované v Gorile preukážu alebo nie, môže potvrdiť až vyšetrovanie. Už teraz je však zrejmé, že viaceré strany na pravej i ľavej časti politického spektra akoby nemali úprimný záujem na objasnení tejto kauzy. Ak by chcel niekto nakresliť obrázok, na ktorom by boli zobrazené SDKÚ – DS, KDH či Smer – SD a pod ním text: nájdi tri rozdiely, nevedno, aké by boli a či by tých rozdielov bolo až tak veľa. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?