Rozprávka o vyššom plate

Autor: Marián Klenko | 4.1.2012 o 7:03 | Karma článku: 5,48 | Prečítané:  1152x

Ministerstvo školstva SR umožnilo mestám a obciam, aby sami určovali počet žiakov v triedach. S prijatým opatrením sa objavili úvahy o tom, že bude mať za následok ich zvýšenie, čím sa zhorší kvalita vyučovacieho procesu. Finančná situácia môže viesť samosprávy k zlučovaniu tried a škôl, teda šetreniu nákladov.  

Na základných školách si žiaci osvojujú elementárne vedomosti z jednotlivých vyučovacích predmetov a získavajú vzťah k učeniu. Nemalou mierou k tomu prispieva aj vyučovacie prostredie. V čase, keď vysokí štátni úradníci s obľubou hovoria o vedomostnej spoločnosti tak zároveň vytvárajú priestor na reálne zhoršenie podmienok vyučovania.

Individuálny prístup k žiakom zostáva len obľúbenou frázou v koncepčných dokumentoch vládnych reformátorov.

Pristúpenie k tomuto kroku vyvoláva odôvodnené podozrenie, či jeho zámerom nie je ďalšie prepúšťanie učiteľov. Odhaľuje pravdu o zvyšovaní platov vo verejnom sektore, konkrétne v školstve. Aby dokázal štát a samosprávy zabezpečiť sľubované zvýšenie platov pedagogických pracovníkov jednoducho prepustí časť učiteľov. Takto ušetrené zdroje potom sčasti prerozdelí pre tých, ktorí zostanú pracovať v školstve.

Podobný podvod na ľuďoch funguje aj v iných rezortoch. Napríklad, v železničnom sektore. Minister dopravy Ján Figeľ (KDH) veľkolepo oznamuje, že sa pracovníkom jednej zo železničných spoločností zvýšia platy v priemere o 38 euro mesačne. Menej už hovorí o tom, že niekoľko tisíc pracovníkov železníc bolo pred tým prepustených. Železnice tak časť „ušetrených“ zdrojov rozdelia tým, ktorí zostali pracovať v sektore. Kto vie, do kedy?

Zvyšovanie mzdového ohodnotenia zamestnancov vo verejnom sektore pritom nezodpovedá ani rastu spotrebiteľských cien. Na výplatných páskach uvidia pár euro navyše, ale za cenu, že časť z nich bude prepustených.  Takto si vládne pravicové strany predstavujú podporu strednej vrstvy?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?