Rozprávka o vyššom plate

Autor: Marián Klenko | 4.1.2012 o 7:03 | Karma článku: 5,48 | Prečítané:  1139x

Ministerstvo školstva SR umožnilo mestám a obciam, aby sami určovali počet žiakov v triedach. S prijatým opatrením sa objavili úvahy o tom, že bude mať za následok ich zvýšenie, čím sa zhorší kvalita vyučovacieho procesu. Finančná situácia môže viesť samosprávy k zlučovaniu tried a škôl, teda šetreniu nákladov.  

Na základných školách si žiaci osvojujú elementárne vedomosti z jednotlivých vyučovacích predmetov a získavajú vzťah k učeniu. Nemalou mierou k tomu prispieva aj vyučovacie prostredie. V čase, keď vysokí štátni úradníci s obľubou hovoria o vedomostnej spoločnosti tak zároveň vytvárajú priestor na reálne zhoršenie podmienok vyučovania.

Individuálny prístup k žiakom zostáva len obľúbenou frázou v koncepčných dokumentoch vládnych reformátorov.

Pristúpenie k tomuto kroku vyvoláva odôvodnené podozrenie, či jeho zámerom nie je ďalšie prepúšťanie učiteľov. Odhaľuje pravdu o zvyšovaní platov vo verejnom sektore, konkrétne v školstve. Aby dokázal štát a samosprávy zabezpečiť sľubované zvýšenie platov pedagogických pracovníkov jednoducho prepustí časť učiteľov. Takto ušetrené zdroje potom sčasti prerozdelí pre tých, ktorí zostanú pracovať v školstve.

Podobný podvod na ľuďoch funguje aj v iných rezortoch. Napríklad, v železničnom sektore. Minister dopravy Ján Figeľ (KDH) veľkolepo oznamuje, že sa pracovníkom jednej zo železničných spoločností zvýšia platy v priemere o 38 euro mesačne. Menej už hovorí o tom, že niekoľko tisíc pracovníkov železníc bolo pred tým prepustených. Železnice tak časť „ušetrených“ zdrojov rozdelia tým, ktorí zostali pracovať v sektore. Kto vie, do kedy?

Zvyšovanie mzdového ohodnotenia zamestnancov vo verejnom sektore pritom nezodpovedá ani rastu spotrebiteľských cien. Na výplatných páskach uvidia pár euro navyše, ale za cenu, že časť z nich bude prepustených.  Takto si vládne pravicové strany predstavujú podporu strednej vrstvy?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?