Smutné dôsledky voličských omylov

Autor: Marián Klenko | 23.12.2011 o 7:04 | Karma článku: 4,69 | Prečítané:  1455x

Časť kultúrnej obce žiada odvolanie Daniela Krajcera z funkcie ministra kultúry. Tvorcov pobúrilo jeho rozhodnutie vložiť štátne prostriedky do súkromnej galérie. Minister podporuje myšlienku, aby z galérie Danubiana v Čunove vznikla reprezentatívna  „kunsthalle“. Jeho odporcovia upozorňujú, že nejde o systémové riešenie.

Požiadavka na odvolanie ministra vychádza z kritiky D. Krajcera, ktorý mal pochybiť aj tým, že presadzoval zlúčenie STV a SRo do jednej inštitúcie (bez predchádzajúcej verejnej diskusie), či nepremyslené zrušenie tzv. koncesionárskych poplatkov. Pripisujú mu zodpovednosť aj za neodbornú realizáciou výberového konania na spolupracovníka Národného osvetového centra pri využití priestorov V‑klubu.

 

Uvedené zmeny a rozhodnutia možno vnímať kriticky, lebo neriešia, ale prehlbujú problémy v oblasti kultúry. No pokiaľ v predchádzajúcich prípadoch môže minister tvrdiť, že má odlišný názor ako jeho kritici, v prípade kaštieľa v Budmericiach jasne vidieť výsledky jeho politiky. Po tom, ako neobnovil prenájom dlhoročnému prevádzkovateľovi, ktorým bol Literárny fond, kaštieľ je pol roka prázdny a objekt chátra. 

 

Klub kultúry, ktorý pôsobí pri ĽS – HZDS, už v polovici tohto roka upozornil, že spisovatelia môžu prísť o Budmerický kaštieľ. Literárny fond v ňom poskytoval tvorivé pobyty pre umelcov. MK SR napriek dlhoročnej tradícii tento objekt už neprenajalo Fondu, lebo stanovilo také finančné kritériá, ktoré nedokázal naplniť. Takzvané výberové konania vyhralo pomerne neznáme občianske združenie.

 

Odborníci z oblasti kultúry a médií upozornili na to, že Daniel Krajcer neobhajuje záujmy umeleckých tvorcov a organizátorov kultúry. Bolo to v čase, keď ešte nebolo zrejmé, že padne vláda. A strana Sloboda a Solidarita (SaS) sa stena čiernou ovcou pravicového zlepenca vládnych strán.

 

O tom, že Daniel Krajcej nepatrí do funkcie ministra netreba ani veľmi diskutovať. Problém je v tom, že Krajcer sa nikdy nemal stať ministrom kultúry a SaS nemá čo hľadať v slovenskom parlamentne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Druhé, menej známe Pompeje. Prečo zanikli tak rýchlo

Ostia patrila ku kľúčovým miestam Rímskej ríše.

DOMOV

Pozadie protestov riešili aj pri Gorile. Bol za tým Kočner

V zákulisí operoval Kočnerov komplic.


Už ste čítali?