Šetrenie na nesprávnom mieste

Autor: Marián Klenko | 14.12.2011 o 9:32 | Karma článku: 3,57 | Prečítané:  611x

Nespokojnosť v slovenskej spoločnosti sa stupňuje. K lekárom, zdravotným sestrám či učiteľom sa pridávajú aj zamestnanci úradov práce. Počet nezamestnaných a občanov v núdzi sa zvyšuje, no počet sociálnych pracovníkov, ktorí s nimi pracujú, je v porovnaní s minulosťou nižší. Materiálne i morálne ocenenie týchto ľudí je nedostatočné.

Za svoju prácu sú odmeňovaní mzdou, ktorá je spravidla výrazne nižšia ako priemer v národnom hospodárstve. V spoločnosti sú vnímaní ako úradníci, ktorí žijú z peňazí daňových poplatníkov. Verejnosť rada počúva návrhy na zoštíhlovanie štátnej správy. Vládne opatrenia tak zasiahli aj úrady práce. Nezohľadňujú pritom sociálnu situáciu v krajine a s ňou spojený nárast „agendy“ spomínaných úradov.

 

Sociálni pracovníci, ktorí pracujú s nezamestnanými, sú konfrontovaní so zložitou sociálnou situáciou ľudí. Ich menší počet znamená nielen viac práce, ale aj menej času, ktorý môžu venovať svojim klientom. Snahy o individuálny prístup zostávajú na papieri. Zmobilizovanie klienta je čoraz ťažšie. Musia hľadať nádej u tých, ktorí si už sami prestali veriť. Zároveň sú vystavení tlakom zo strany spoločnosti, ktorá hovorí o obmedzovaní miest či zmrazovaní platov vo verejnom sektore. Neponúka však inú organizačnú alternatívu. 

 

Ich protesty síce nebudú ľuďom „komplikovať“ život tak, ako to bolo (a možno ešte bude) v prípade lekárov. No dokumentujú, že slovenská spoločnosť je v kríze. Budúca vláda musí priniesť koncepciu stabilizácie pracovníkov vo verejnej správe. A tiež stanoviť spravodlivý systém ich ohodnotenia. Je najvyšší čas, aby štát prestal šetriť na nesprávnom mieste. A hľadal zdroje tam, kde objektívne sú.

 

Úradujúci minister sociálnych vecí (Jozef Mihál) sa svojho času vyjadril v tom zmysle, že sa čuduje ľuďom, ktorí doma pracujú za nízke mzdy. Na ich mieste by si hľadal uplatnenie v zahraničí. Ak by jeho radu počúvli zamestnanci v rezorte sociálnych vecí, tak by sa mohlo stať, že by nemal pre koho vydávať svoje skvelé vyhlášky, smernice a nariadenia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?