Šetrenie na nesprávnom mieste

Autor: Marián Klenko | 14.12.2011 o 9:32 | Karma článku: 3,57 | Prečítané:  589x

Nespokojnosť v slovenskej spoločnosti sa stupňuje. K lekárom, zdravotným sestrám či učiteľom sa pridávajú aj zamestnanci úradov práce. Počet nezamestnaných a občanov v núdzi sa zvyšuje, no počet sociálnych pracovníkov, ktorí s nimi pracujú, je v porovnaní s minulosťou nižší. Materiálne i morálne ocenenie týchto ľudí je nedostatočné.

Za svoju prácu sú odmeňovaní mzdou, ktorá je spravidla výrazne nižšia ako priemer v národnom hospodárstve. V spoločnosti sú vnímaní ako úradníci, ktorí žijú z peňazí daňových poplatníkov. Verejnosť rada počúva návrhy na zoštíhlovanie štátnej správy. Vládne opatrenia tak zasiahli aj úrady práce. Nezohľadňujú pritom sociálnu situáciu v krajine a s ňou spojený nárast „agendy“ spomínaných úradov.

 

Sociálni pracovníci, ktorí pracujú s nezamestnanými, sú konfrontovaní so zložitou sociálnou situáciou ľudí. Ich menší počet znamená nielen viac práce, ale aj menej času, ktorý môžu venovať svojim klientom. Snahy o individuálny prístup zostávajú na papieri. Zmobilizovanie klienta je čoraz ťažšie. Musia hľadať nádej u tých, ktorí si už sami prestali veriť. Zároveň sú vystavení tlakom zo strany spoločnosti, ktorá hovorí o obmedzovaní miest či zmrazovaní platov vo verejnom sektore. Neponúka však inú organizačnú alternatívu. 

 

Ich protesty síce nebudú ľuďom „komplikovať“ život tak, ako to bolo (a možno ešte bude) v prípade lekárov. No dokumentujú, že slovenská spoločnosť je v kríze. Budúca vláda musí priniesť koncepciu stabilizácie pracovníkov vo verejnej správe. A tiež stanoviť spravodlivý systém ich ohodnotenia. Je najvyšší čas, aby štát prestal šetriť na nesprávnom mieste. A hľadal zdroje tam, kde objektívne sú.

 

Úradujúci minister sociálnych vecí (Jozef Mihál) sa svojho času vyjadril v tom zmysle, že sa čuduje ľuďom, ktorí doma pracujú za nízke mzdy. Na ich mieste by si hľadal uplatnenie v zahraničí. Ak by jeho radu počúvli zamestnanci v rezorte sociálnych vecí, tak by sa mohlo stať, že by nemal pre koho vydávať svoje skvelé vyhlášky, smernice a nariadenia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?