Dve strany jednej mince

Autor: Marián Klenko | 8.12.2011 o 7:40 | (upravené 8.12.2011 o 7:48) Karma článku: 2,48 | Prečítané:  644x

  Predstavitelia významných štátov Európskej únie, nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, prišli s návrhom na zrušenie jednomyseľného rozhodovania v EÚ. Navrhujú zmenu, podľa ktorej bude na schválenie dôležitých rozhodnutí postačovať 85 percentná väčšina.  

Zmenou v mechanizme rozhodovania sa bude musieť zaoberať aj Slovenská republiky. Automaticky sa objavili úvahy o tom, že by sa k tejto téme mali vyjadriť občania v referende. Väčšina politických strán je za to, aby na súhlas s uvedenou zmenou stačil kladný postoj slovenských zákonodárcov.

Zmena mechanizmu súvisí s požiadavkou na flexibilitu rozhodovania v Únii. Kritici tohto návrhu upozorňujú na oslabovanie suverenity jej členských štátov. Vzniká otázka, či bude NR SR o tejto zmene hlasovať ešte pred parlamentnými voľbami, alebo až po nich?

Robert Fico ako predseda najsilnejšej parlamentnej strany si uvedomuje, že jej prijatie nemusí byť samozrejmosťou, hoci relevantné politické strany súhlasia s navrhovanými zmenami. Očakáva sa, že Smer – SD v budúci voľbách získa najviac hlasov a bude mať tak šancu zostaviť vládu.

Líder sociálnej demokracie už teraz žiada pravicové strany (KDH a SDKÚ – DS), aby návrh podporili bez toho, že si budú klásť politické požiadavky. Jeho stanovisko je odôvodnené, no treba povedať, že Fico od týchto strán žiada niečo, čo sám nebol ochotný urobiť.

Keď pred niekoľkými mesiacmi hlasovala NR SR o eurovale, predstavitelia strany Smer – SD tak odmietli urobiť už v prvom kole. Za euroval hlasovali až potom, keď bola vyslovená nedôvera vláde Ivety Radičovej a odsúhlasený termín predčasných volieb. 

Pád vlády bol pozitívnou správou. Faktom však zostáva, že zahraničnopolitická téma sa opäť stala predmetom vnútropolitických sporov. A vybavovania si účtov medzi stranami. Fico hľadá záruky, aby nové zloženie parlamentu nespôsobilo podobnú situáciu, akej sme boli svedkami začiatkom jesene.

Požiadavka, aby sa politické strany správali zodpovedne pri hlasovaní o návrhoch, ktoré majú medzinárodný rozmer, je absolútne legitímna. Osobitne, ak s nimi súhlasia. Ich stanovisko musí byť principiálne.

V nedávnej minulosti pravicové strany odmietli hlasovať za Lisabonskú zmluvu, keďže nebol z rokovania NR SR stihnutý tzv. Tlačový zákon. Sociálni demokrati zase kalkulovali pri hlasovaní o eurovale.

Ukazuje sa, že Smer – SD, ako aj SDKÚ – DS a KDH podriaďujú celoštátny záujem svojim straníckym cieľom. Technológia moci je v prípade týchto blokov rovnaká. Niekedy sa zdá, akoby šlo o dve strany jednej mince. Rozdiel je len v tom, že jedna je červená a druhá modrá.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?