Verejne trápne rušenie „koncesionárskych poplatkov“

Autor: Marián Klenko | 11.11.2011 o 8:27 | (upravené 11.11.2011 o 8:38) Karma článku: 4,25 | Prečítané:  911x

Nevedno, či strana Sloboda a Solidarita (SaS) urobí odpočet plnenia svojich 120 nápadov. Pri troche fantázie môže tvrdiť, že veľkú časť svojho programu premietla do návrhov zákonov. Okrem toho, vždy sa dá vyhovoriť na koaličných partnerov a predčasné voľby.

S čím všetkým „oblbla“ svojich voličov sa už pohovorilo a popísalo dosť. Je však jeden sľub, ktorý sa môže tváriť ako naplnenie volebného programu. Zrušenie tzv. koncesionárskych poplatkov. Najnezávislejší moderátor všetkých čias v úlohe ministra kultúry presadil, že sa prestanú platiť. Má to však jeden háčik. Bude to až od roku 2013. Inými slovami, budúca vláda môže zmeniť zákon a zo „splneného sľubu“ zostane len trpká spomienka.

 

Podobne ako na arogantné správanie Daniela Krajcera. V minulosti pôsobil ako novinár, ktorý kládol politikom nepríjmené otázky. Aj keď pod tlakom sledovanosti jeho relácia v závere moderátorskej kariéry skĺzla do povrchného formátu bulvárnych médií, zachoval si istú prestíž. No jeho vystupovanie, najmä v prvých mesiacoch po nástupe do funkcie, muselo byť nepríjemným šokom. Pre novinárov aj verejnosť, ktorí poznali inú tvár obľúbeného moderátora.

 

Ale späť ku „koncesionárskym poplatkom“. Všetko nasvedčuje tomu, že ak by prišlo k ich zrušeniu, občania na službách Rozhlasu a televízie Slovenska neušetria, ale zaplatia ich  iným spôsobom. Prostredníctvom daňového zaťaženia. Na RTVS má štát od 1. januára 2013 každoročne vyčleniť sumu zodpovedajúcu 0,142 percentám HDP. Garantovaných zákonom má byť najmenej 90 miliónov eur. Keďže štátna kasa zíva prázdnotou, pravdepodobne to nepôjde bez zvýšenia daní.

 

Vystáva otázka, na čo je celé divadlo ohľadne rušenia tzv. koncesionárskych poplatkov dobré? Zrejme na to isté, ako referendum SaS, na ktoré si dnes už nikto ani nespomenie. Tvrdenie, že poplatky za služby poskytované rozhlasom a televíziou sú nespravodlivé, lebo RTVS nesleduje každý, patrí v tomto svetle do suterénu politickej demagógie. Ak sa budú platiť verejnoprávne médiá zo štátneho rozpočtu, potom opäť z peňazí všetkých daňových poplatníkov.

 

Dianie ohľadne RTVS a zmeny v jej financovaní majú ešte jeden (privátny) rozmer. V krátkej budúcnosti by sa mal znížiť podiel reklamy vo vysielaní STV z jedného na pol percenta vysielacieho času. Oficiálne preto, že verejnoprávna televízia bude platená zo štátnych peňazí. Nevedno prečo by si na svoju činnosť nemohla zarábať aj vysielaním väčšieho objemu reklamy. Ale to už súvisí s neoficiálnymi dôvodmi tohto rozhodnutia. O čo menej reklamy bude vo verejnoprávnom, o to viac odvysielajú súkromné médiá.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?