Keď ide o život

Autor: Marián Klenko | 3.11.2011 o 8:11 | (upravené 4.11.2011 o 8:33) Karma článku: 3,80 | Prečítané:  734x

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) organizuje transformáciu nemocní na akciové spoločnosti. Kritici  procesu transformácie obviňujú rezort z toho, že nemocnice pripravuje na privatizáciu. Svoje zámery neprehodnotil ani po tom, ako bola vláde vyslovená nedôvera. Lekári tak pokračujú v proteste a nespokojní s transformáciou nemocníc na akciové spoločnosti podávajú hromadné výpovede.

Nemocnice sú od novembra nútené hľadať náhradu za lekárov, ktorí sa rozhodli ukončiť pracovný pomer so svojimi zamestnávateľmi. Doplácajú na to pacienti, keďže operačné zákroky, ktoré nemajú akútny charakter, sú prekladané na neskoršie obdobie. Od Nového roka môže byť situácia ešte horšia. Zodpovednosť je na vláde.

 

Lekári využívajú svoje prirodzené právo na protest, ktoré im zaručuje Ústava SR. Rozviazať pracovný pomer môže v zmysle Zákonníka práce každý zamestnanec. Zdravotníci takýmto radikálnym spôsobom dávajú najavo, že do systému vstupujú záujmové skupiny, ktoré už dnes zarábajú na zdravotníctve a chcú viac. Bez lekárov však zdravotníctvo nemôže fungovať. 

 

V prípade zdravotníkov, ktorí odídu z nemocníc, sa plnohodnotná náhrada bude hľadať ťažko. Odborný rast kvalitného lekára trvá niekoľko rokov a jeho profesionálne zdokonaľovanie prakticky celý život. Vedenie rezortu sa tvári, že má situáciou pod kontrolou, no v praxi to vyzerá inak.

 

Zdravotnícka verejnosť veľmi dobre vie, ktoré firmy dnes získavajú na systéme zdravotníctva. A vie aj to, ktoré v ňom chcú posilniť svoje postavenie. Cieľom nie je ani tak úspora nákladov v rezorte, ale skôr ďalšie prerozdeľovanie zdrojov v prospech súkromných spoločností. O skvalitnení zdravotnej starostlivosti sa prakticky nehovorí.

 

Protestujúci lekári nemajú čo stratiť. Po vstupe súkromného investora príde k radikálnym škrtom v nemocniciach. Dotknú sa nielen prevádzky, ale v prvom rade mzdových nákladoch. Ak by ani to nepomohlo, príde k prepúšťaniu. Poznáme to z iných sektorov. „Reformátori“ sa teraz rozhodli, že zo zdravia spravia tovar ako ktorýkoľvek iný.

 

Zrušením lôžok sa rieši ekonomická  situácia  zdravotných poisťovní, nie však  nemocníc. Nerieši sa pritom zrušenie  nadbytočných diagnostických centier, ktoré sú  poisťovňami platené v rámci  spoločných vyšetrovacích zložiek, napriek tomu, že ich  racionálna redukcia  by mala okamžitý ekonomický  prínos.

Je príznačné, že za transformáciou nemocníc stoja predstavitelia Kresťanskodemokratického hnutia. To už raz „úspešne“ transformovalo slovenské poľnohospodárstvo. Teraz im „padlo za obeť“ zdravotníctvo. Skutočne „ideálny“ koaličný partner pre sociálnych demokratov, ktorí sa budú chcieť po najbližších voľbách vrátiť do vlády.

 

Napriek politickým zmenám, problémy v zdravotníctve zostávajú. Vedia to aj lekári, preto neustupujú zo svojich požiadaviek. Vlády sa totiž menia, ale záujmové skupiny v pozadí zostávajú.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?