Gorila bez (ideologických) predsudkov

Autor: Marián Klenko | 20.1.2012 o 7:04 | Karma článku: 5,66 | Prečítané:  1190x

Do parlamentných volieb zostávajú necelé dva mesiace a v médiách rezonujú kompromitujúce informácie, ktoré majú opisovať údajné prepojenia politikov, politických strán a záujmových skupín. Bez ohľadu na to, či sa podarí dokázať finančné toky, ktoré Gorila opisuje, zverejnenie tohto dokumentu poukazuje na zraniteľnosť občianskej spoločnosti.

V súvislosti s Gorilou sa veľa hovorí o jednotlivých aktéroch, ktorí majú byť zapletení v netradičných „obchodných vzťahoch“. Z radov politikov aj podnikateľov. Menej sa však píše o inštitúciách, ktoré by mali pozerať politikom na prsty. Vystáva otázka, akú silu majú v trhovej ekonomike samotné médiá a či ochota odhaľovať pravdu nie je limitovaná záujmami ich majiteľov a inzerentov?

 

Bez peňazí veľkých korporácií by médiá neprežili. Ak sa pustia do kritiky určitého politika, alebo organizácie, nedá sa vylúčiť, že je za tým záujem konkurenčných skupín. Kritika zo strany médií je totiž pomerne selektívna. S odstupom času sa jasne ukazuje, čo bolo skutočným zmyslom zmeny v roku 1998. Odstránenie nepohodlného premiéra Vladimíra Mečiara, lebo odmietal privatizáciu strategických podnikov. Predaj energetických firiem, ktorý sa začal počas Dzurindových vlád, sa okamžite prejavil na raste cien energií. Ich noví vlastníci mali záujem na rýchlom návrate vložených investícií. Štát prišiel o podiel na zisku, v lepšom prípade sa oň musí deliť s novými vlastníkmi.

 

Bolo by zaujímavé vrátiť sa do obdobia, ktoré opisuje aj Gorila, a pozrieť sa na to, ako vtedajšie privatizačné praktiky monitoroval tretí sektor. Napríklad známa Aliancia Fair-play. Je príznačné, že v čase, keď na Slovensku rezonuje megakauza Gorila, táto tiež nezávislá organizácia „zabáva“ verejnosť svojimi trápno-smiešnymi zvukovými nahrávkami zo zasadnutia Súdnej rady.

 

To, či sa peňažné toky opisované v Gorile preukážu alebo nie, môže potvrdiť až vyšetrovanie. Už teraz je však zrejmé, že viaceré strany na pravej i ľavej časti politického spektra akoby nemali úprimný záujem na objasnení tejto kauzy. Ak by chcel niekto nakresliť obrázok, na ktorom by boli zobrazené SDKÚ – DS, KDH či Smer – SD a pod ním text: nájdi tri rozdiely, nevedno, aké by boli a či by tých rozdielov bolo až tak veľa. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Väčšiu lož a nepravdu o Paškovi ešte nikto nevyriekol (Schutzov týždeň)

Komunikačná bunka na Úrade vlády nesmie byť odmeňovaná z peňazí poplatníkov, ale jedine z kasy strany.

ŠPORT

Sagan bol v Japonsku za hviezdu, obliekli ho do kimona

Vlani Sagan na exhibičnom podujatí v Japonsku chýbal.

DOMOV

Kaliňákovi prihára. Štát mu platí luxusných hasičov

Za firmou Erupsi blízkou Kaliňákovi sú dobrovoľní hasiči.


Už ste čítali?