reklama

Keď ide o život

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) organizuje transformáciu nemocní na akciové spoločnosti. Kritici  procesu transformácie obviňujú rezort z toho, že nemocnice pripravuje na privatizáciu. Svoje zámery neprehodnotil ani po tom, ako bola vláde vyslovená nedôvera. Lekári tak pokračujú v proteste a nespokojní s transformáciou nemocníc na akciové spoločnosti podávajú hromadné výpovede.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Nemocnice sú od novembra nútené hľadať náhradu za lekárov, ktorí sa rozhodli ukončiť pracovný pomer so svojimi zamestnávateľmi. Doplácajú na to pacienti, keďže operačné zákroky, ktoré nemajú akútny charakter, sú prekladané na neskoršie obdobie. Od Nového roka môže byť situácia ešte horšia. Zodpovednosť je na vláde.

Lekári využívajú svoje prirodzené právo na protest, ktoré im zaručuje Ústava SR. Rozviazať pracovný pomer môže v zmysle Zákonníka práce každý zamestnanec. Zdravotníci takýmto radikálnym spôsobom dávajú najavo, že do systému vstupujú záujmové skupiny, ktoré už dnes zarábajú na zdravotníctve a chcú viac. Bez lekárov však zdravotníctvo nemôže fungovať. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V prípade zdravotníkov, ktorí odídu z nemocníc, sa plnohodnotná náhrada bude hľadať ťažko. Odborný rast kvalitného lekára trvá niekoľko rokov a jeho profesionálne zdokonaľovanie prakticky celý život. Vedenie rezortu sa tvári, že má situáciou pod kontrolou, no v praxi to vyzerá inak.

Zdravotnícka verejnosť veľmi dobre vie, ktoré firmy dnes získavajú na systéme zdravotníctva. A vie aj to, ktoré v ňom chcú posilniť svoje postavenie. Cieľom nie je ani tak úspora nákladov v rezorte, ale skôr ďalšie prerozdeľovanie zdrojov v prospech súkromných spoločností. O skvalitnení zdravotnej starostlivosti sa prakticky nehovorí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Protestujúci lekári nemajú čo stratiť. Po vstupe súkromného investora príde k radikálnym škrtom v nemocniciach. Dotknú sa nielen prevádzky, ale v prvom rade mzdových nákladoch. Ak by ani to nepomohlo, príde k prepúšťaniu. Poznáme to z iných sektorov. „Reformátori“ sa teraz rozhodli, že zo zdravia spravia tovar ako ktorýkoľvek iný.

Zrušením lôžok sa rieši ekonomická situácia zdravotných poisťovní, nie však nemocníc. Nerieši sa pritom zrušenie nadbytočných diagnostických centier, ktoré sú poisťovňami platené v rámci spoločných vyšetrovacích zložiek, napriek tomu, že ich racionálna redukcia by mala okamžitý ekonomický prínos.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je príznačné, že za transformáciou nemocníc stoja predstavitelia Kresťanskodemokratického hnutia. To už raz „úspešne“ transformovalo slovenské poľnohospodárstvo. Teraz im „padlo za obeť“ zdravotníctvo. Skutočne „ideálny“ koaličný partner pre sociálnych demokratov, ktorí sa budú chcieť po najbližších voľbách vrátiť do vlády.

Napriek politickým zmenám, problémy v zdravotníctve zostávajú. Vedia to aj lekári, preto neustupujú zo svojich požiadaviek. Vlády sa totiž menia, ale záujmové skupiny v pozadí zostávajú.

Marián Klenko

Marián Klenko

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Marián Klenko (1978)sa zaoberá sociálnou politikou a sociálnou filozofiou. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu